Judo v Havířově
1957-1965
Klub byl založen ing. Karlem Kosem v září roku 1957 při TJ Tatran Havířov. Ing. Kos Karel se začal věnovat judu v Baníku Ostrava při výkonu vojenské základní služby. Po jejím absolvování dostal byt v Havířově a tím bylo rozhodnuto o místu založení mládežnického oddílu juda. Začalo se ve skromných podmínkách na staré zápasnické žíněnce v tělocvičnách ZŠ, v počátcích s častým stěhováním z jedné tělocvičny do druhé. O to bylo větší nadšení a zájem všech, kteří se kolem juda začali motat. Dobrá práce trenéra Karla Kose s mládeží se brzy začala projevovat. Již po roce začali jeho svěřenci vozit medaile z krajských tak i republikových soutěží. Mezi první patřili Lang, Kryžňanský, Madej, Lazecký, Novosad, Frenštátský, Kozák, Svaczyna, Čurda. Tito závodnici vytvořili základní závodnický kolektiv, na které se postupně nabalovali, další zájemci o judo. Příklady a dobré výsledky začali přitahovat mládež v Havířově a tím se rozšiřovala členská základna klubu. Od roku 1960 patřilo Havířovské judo k těm nejlepším v republice. Postupně se začali prosazovat dorostenci a dospělí. Dorostenecké družstvo bylo v roce 1961-1964, vždy ve finále ČSR a dovezli medaile. První medaili z MČR dospělých/mužů/přivezl Jiří Madej v roce 1963. Můžeme se také pochlubit v ženské kategorii několika násobnou MČSR Aničkou Zupkovou, jak v dorostu tak v ženách.
1965 – 1990
V roce 1965 se konala valná hromada TJ Tatran Havířov, kde se rozdělila TJ a vznikla nová TJ Slávie bez některých sportů /kopaná, hokej, volejbal/, které zůstali v TJ Tatran Havířov. Oddíl judo v TJ Slavie Havířov pokračoval ve výborných výsledcích, jak v mládeži, tak v dospělých. Po návratu členů ze základní vojenské služby, bylo z podnětu Zd. Frenštátského složeno družstvo mužů, které během 2 let postoupilo z krajského přeboru, baráže z do národní ligy mužů /rok 1968/.V národní lize, každý rok usilovali o postu do nejvyšší soutěže 1.ligy. To se podařilo v roce 1971, kde porazili Sl.Opava a postoupili do nejvyšší soutěže mužů/složení družstva -/Havlas, Čurda, Madej, Frenštátský, Stankuš /.Družstvo mužů, ale po roce muselo s ligy odstoupit z finančních důvodů. Družstvo zůstalo v Nár.lize kde se družstvo doplnilo o dorostence a ostřílení závodnici hostovali za družstva v 1.lize/B.Ostrava, SKP Brno, Sl.Opava, Karviná atd. /Nastupující mladá generace, která pokračovala ve výborných výsledcích /Vlad.Bárta, Libor Stébel, Radim Borbely, Lad.Stébel, Karel Ulčník, Bydžovský, Stankuš Petr.atd./ Tato generace, už juniorském věku odcházela za lepšími podmínkami. /VŠ, Dukly, B.Ostravy /. Tito odchovanci úspěšně reprezentovali ČSR na mez. závodech ME.MS.OH. Od roku 1990 už nastupovala další mladá generace, která zase patřila mezi nejlepší v ČR a úspěšně reprezentovala náš klub/ Roman Kuník, Kamil Kuzník, Surmovci, Marcel Frenštátský/.
1990 – 2017
Po sametové revoluci judo nadále pokračovalo ve výborných výsledcích, hlavně díky široké mládežnické základně a kvalitní práce trenérů. Z řad dorostenců se doplňovalo mužské družstvo 1. Lize, které se drželo na špici této soutěže, ale hlavně bylo jen z odchovanců klubu. Nastupovala už další generace, která nadále pokračovala v úspěších a zařadila se k naši české špičce. /Jurášek Michal, Maňásková Markéta, Verner Přem., Nedorost Jan,Jurečka Alexandr/. V roce 1997 se klub osamostatnil, stal se právním subjektem „občanským sdružením“. Přestěhoval se do nových prostorů po dohodě s ČR policii, k vzájemné spokojenosti obou stran. V nových prostorách vyrůstali a vyrůstají další nové generace úspěšných havířovských judistů. mezi nejúspěšnější judisty patří Alexandr jurečka, který už od dorosteneckého věku byl v reprezentaci ČR, kde dosahoval výborných výsledků. úspěšně v reprezentaci patřil ve své váze ke špičce v mezinárodní konkurenci.
Nadále náš klub je zaměřen na mládež a rozšiřuje svou činnost v Havířově-Šumbark a Šenově. Dnešní činnost hlavně stojí na trenérech Frenštácky Zdeněk a Marcel, Bortoli Mario, Surma Michal. V Dnešní populaci nám začínají vyrůstat noví judisté, kteří by mohli navázat na úspěšné výsledky v minulých letech.